Bankalara Yeni Kredi Kartı Talimatı: Kart Limitleri Değiştirilecek

Türkiye’de yıllardır yaşanan ekonomik darboğaz ve enflasyonist ortamın etkisiyle milyonlarca vatandaş, kredi kartı harcamaları nedeniyle büyük bir bataklığa saplanmış durumda.

Özellikle son aylarda kart faizlerinin artmasıyla birlikte birçok vatandaş, mevcut kart borcunun asgari tutarını dahi öderken zorlanıyor. Bu duruma karşın, ekonomik göstergelerde herhangi bir anlamlı düzelmenin yaşanmaması, her geçen gün kart borçlarının katlanarak artmasına neden olmakta.

Kredi kartı kullanımında yaşanan sağlıksız tablo, ekonomi yönetiminin bir süredir yürüttüğü parasal sıkılaşma adımlarını da tehlikeye sokarken, alınan kararlar sonucunda ekonomide arzulanan soğuma, kartlı işlemlerin rekor seviyeye yükselmesi nedeniyle istenilen boyutta sağlanamamakta.

BANKALARA KREDİ KARTLARI İÇİN YENİ TALİMAT

Bu durumun önüne geçebilmek için geçtiğimiz aylarda kredi kartı nakit avans çekim işlemlerinde ve akdi faiz oranlarında artışa giden TCMB, bir değişikliği de kart limitleri için uygulamaya hazırlanıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mevzuatına göre bankalar, kredi kartı tahsis edecekleri müşterilerine ilk 1 yıl için mevcut maaşlarının 4 katı oranını, sonraki yıllarda ise azami olarak 8 katı oranını verebiliyor.

Ancak bu sınırlama, hemen hemen tüm bankalar tarafından ihlal edilirken, çok sayıda kullanıcıya aylık gelirinin 10 ile 15 katını bulacak seviyelerde limit tahsis edilmekte. Bu durum, milyonlarca vatandaşı kontrolsüz harcamaya teşvik ederken, artırılan limitler aynı zamanda borç batağına saplanmış vatandaşların sayısını da yukarı çekiyor.

MİLYONLARCA MÜŞTERİNİN KREDİ KARTI LİMİTİ DÜŞÜRÜLECEK

BDDK, bankalara gönderdiği talimat ile kart limitlerinde kapsamlı bir inceleme başlatılmasını talep ederken, aylık gelir/limit oranının en sağlıksız hale dönüştüğü ülkeler arasında yer alan Türkiye’de kart limitlerinin yeniden şekillendirileceği tahmin ediliyor.

İlk aşamada henüz kart limitinin büyük bölümünü kullanmamış kullanıcıların limitlerinin belirlenen oranlara çekilmesi planlanırken, yapılacak düzenleme ile milyonlarca müşterinin kart limitlerinde aşağı yönlü değişikliklerin yaşanacağı öğrenildi.

TCMB, gerek görülmesi halinde parasal sıkılaşma sürecinin daha fazla hızlandırılacağının mesajlarını vererek, ilerleyen aylarda yeni bir faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini paylaşırken, atılacak faiz adımlarının ardından kredi kartı faizlerinde de değişiklik gündeme gelebilir.

Geçtiğimiz aylarda TCMB tarafından hayata geçirilen tebliğ ile kredi kartı işlemleri için uygulanacak faiz oranlarına tavan sınır belirlenmişti. Merkez Bankası, bu sınırda herhangi bir değişiklik yapmaması halinde faizler artırılsa dahi kredi kartı faizlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x